News, Viral  

Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir?

akut gastroenterit|gastroenterit ve kolit|gastroenterit nedir|gastroenterit tedavisi|akut gastroenterit tedavisi|gastroenterit belirtileri|gastroenterit ve kolit nedir|akut gastroenterit belirtileri|viral gastroenteritis|viral gastroenteritis treatment|viral gastroenteritis adalah|viral gastroenteritis ncbi|viral gastroenteritis in adults|viral gastroenteritis guidelines|viral gastroenteritis temperature|viral gastroenteritis causes|viral gastroenteritis constipation|viral gastroenteritis medicine

Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir?
Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir?

RadarTimikaOnline – Merhaba arkadaşlar, şu anda viral ve trend olan en son haberleri veya haberleri paylaşacak olan admin ile tekrar geri dönün. Başlığı ile bu makaleyi sonuna kadar okuyun Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir

Viral gastroenterit nedir? Fenerbahçe’nin genç yıldızı Arda Güler, viral gastroenterit nedeniyle Ümit Milli Takım kadrosundan çıkarıldı. Viral gastroenterit nedir? Viral gastroenteritin tedavisi haberimizde.

Gastroenterit veya gastroenterit, mide (“gastro”) ve ince bağırsak (“entero”) dahil olmak üzere gastrointestinal sistemin iltihaplanması (“-itis”) ile karakterize, ishal, kusma, karın ağrısı ve kramplara neden olan tıbbi bir durumdur.

Gastroenterit aynı zamanda gastro, mide böceği ve mide virüsü olarak da adlandırılır. Grip ile ilgisi olmamasına rağmen hastalığa mide gribi ve mide nezlesi de denmektedir.

Dünya çapında, çocuklarda görülen vakaların çoğuna rotavirüs neden olmaktadır. Yetişkinlerde norovirüs ve kampilobakter daha yaygındır.

Diğer bakteriler (veya toksinleri) ve parazitler daha az yaygın nedenlerdir. Bulaşma, yanlış pişirilmiş gıda veya kontamine su tüketiminin yanı sıra enfekte kişilerle yakın temas yoluyla da gerçekleşebilir.

Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir?

Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir?
Advertisements
Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir?

Hastalığı tedavi etmenin anahtarı yeterli sıvı alımıdır. Hafif ve orta dereceli vakalarda bu genellikle oral rehidrasyon solüsyonu ile sağlanabilir. Daha ağır vakalarda intravenöz sıvılar gerekebilir. Gastroenterit öncelikle çocukları ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanları etkiler.

VİRAL GASTROENTERİT TEDAVİSİ

Gastroenterit, genellikle ilaç tedavisi gerektirmeyen akut ve kendi kendini sınırlayan bir hastalıktır. Oral rehidrasyon tedavisi (ORT) hafif ila orta dereceli dehidrasyon için tercih edilen yöntemdir. Metoklopramid ve/veya ondansetron da bazı çocuklar için yararlı olabilir ve butilskopolamin karın ağrısının tedavisinde yararlıdır

Su kaybının ortadan kaldırılması

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gastroenterit için en önemli tedavi rehidrasyondur. Bu tercihen oral rehidrasyon tedavisi ile sağlanır, ancak bilinç düzeyi azalmışsa veya sıvı kaybı şiddetliyse intravenöz uygulama gerekli olabilir.

Kompleks karbonhidratlardan (örneğin buğday veya pirinç) yapılan oral replasman tedavisi ürünleri, basit şekerlere dayalı ürünlerden daha iyi olabilir. Alkolsüz içecekler ve meyve suları gibi basit şeker oranı yüksek içecekler, ishali artırabileceğinden 5 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.

Daha saf ve daha etkili oral rehidrasyon preparatları mevcut değilse veya içilemiyorsa, sade içme suyu kullanılabilir. Küçük çocuklarda, uygunsa sıvı vermek için nazogastrik tüp kullanılabilir.

Beslenme

Anne sütüyle beslenen bebeklerin her zamanki gibi beslenmeye devam etmeleri tavsiye edilir; mama kullanan bebeklerin oral rehidrasyon tedavisi ile rehidrasyondan sonra mamaya devam etmeleri tavsiye edilir.

Laktoz içermeyen veya laktozu azaltılmış mama genellikle isteğe bağlıdır. İshal sırasında, çocuklar basit şeker oranı yüksek gıdalardan kaçınarak normal diyetlerine bağlı kalmalıdır. BRAT diyeti (muz, pirinç, elma püresi, tost ve çay) yetersiz besin içerdiği ve normal beslenme üzerinde faydalı bir etkisi olmadığı için artık önerilmemektedir.

Probiyotiklerin hem hastalık süresini hem de dışkılama sıklığını azaltmada yararlı olduğu gösterilmiştir. Antibiyotiklerin neden olduğu ishalin önlenmesinde ve tedavisinde de faydalı olabilirler. Ekşi süt ürünleri (örn. yoğurt) de faydalıdır.[45] Çinko takviyelerinin gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda ishalin hem tedavisinde hem de önlenmesinde etkili olduğu görülmektedir.

Mide bulantısı için ilaçlar

Bulantı ilaçları çocuklarda kusma tedavisinde faydalı olabilir. Ondansetronun, tek doz nedeniyle intravenöz sıvılara daha az ihtiyaç duyulması, daha az hastaneye yatış ve daha az kusma gibi bazı faydaları vardır.

Metoklopramid de faydalı olabilir. Bununla birlikte, ondansetron kullanımı çocuklarda hastaneye yatış oranlarının artmasıyla ilişkili olabilir.

İntravenöz uygulama için hazırlanan ondansetron klinik olarak uygunsa ağızdan verilebilir. Dimenhidrinat kusmayı azaltır ancak önemli bir klinik etkiye sahip görünmemektedir.

Antibiyotikler

Antibiyotikler gastroenterit için genellikle kullanılmaz, ancak bazen, özellikle semptomlar şiddetli ise veya duyarlı bakterilerin neden olduğu bir neden ayırt edilirse veya şüphelenilirse tavsiye edilir[53]. Antibiyotik kullanılacaksa, yüksek direnç seviyesi nedeniyle florokinolon yerine bir makrolid (örn. azitromisin) tercih edilir.

Genellikle antibiyotik kullanımının neden olduğu psödomembranöz kolit durumunda, etken ilaç kesilir ve hasta metronidazol veya vankomisin ile tedavi edilir. Tedaviye yanıt verebilen bakteri ve protozoonlar Shigella salmonella typhi ve Giardia türleridir.

Giardia veya Entamoeba histolytica türleri vakalarında tinidazol ile tedavi önerilmektedir ve metronidazol ile tedaviye göre avantajları vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kanlı ishal ve ateşi olan küçük çocuklarda antibiyotik kullanımını önermektedir.

Bağırsak hareketliliğini azaltan ajanlar

Bağırsak hareketliliğini azaltan ilaçlardan kaynaklanan teorik bir komplikasyon riski olmasına rağmen, klinik deneyimler bunun olası olmadığını göstermektedir, bu ilaçların kanlı ishali veya ateşli ishali olan kişilerde kullanılması önerilmez.

Bir opioid analoğu olan loperamid, ishal semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Ancak, loperamidin çocuklarda kullanılması önerilmez çünkü olgunlaşmamış kan-beyin bariyerini geçebilir ve toksisiteye neden olabilir.

Üç değerlikli bizmut ve salisilattan oluşan çözünmeyen bir bileşik olan bizmut subsalisilat, hafif ila orta şiddetli vakalarda kullanılabilir, ancak teorik olarak salisilat toksisitesi olasılığı vardır.

 

Kapanış

Ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz, trend olan veya viral olan haberleri kaçırmamak için bu web sitesini takip etmeye devam etmeyi unutmayın. Yöneticinin paylaşabileceği tek şey bu Başa çıkmak için geç kalmayın, tetikte olun viral gastroenterit nedir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *